Återigen: kurs i att stöpa ljus!

Syntolkning: ljus som sitter ihop i vackra baser av stearin hänger på en lång stång.

Det är snart dags för den mörka årstiden, när vi gärna sitter inne och myser med något varmt att dricka, kanske en lussekatt och tänder ljus.

Vi upprepar tidigare års succékurs, där vi lär oss att stöpa egna ljus. Kursen ges vid två tillfällen: lördag 29 okt kl 9-17 eller onsdag 2 nov kl 9-17. Det finns 10 platser på respektive kurs och trycket att få vara med brukar vara hårt, så anmäl dig på direkten! (Anmälan stängd.)

Prova-på under vecka 44

Under vecka 44 finns också möjlighet till prova på-kurs:
Vill du, vuxen eller skolungdom, komma och prova på att stöpa ljus ber vi dig ta kontakt per e-mail med ingegerd.linhammar@telia.com.

Dag, tid och kostnad för ”prova på” gör ni en överenskommelse om.


Obs!

En förutsättning för att kurserna kan genomföras är att den renovering som görs av bottenvåningen av Älvsjökyrkan håller tidplan. I det fall det blir någon försening av detta kan kurserna komma att ställas in.